Danmarks Miljøportal benytter Cookies

Vi benytter cookies til analyse i Google Analytics samt for at gøre din oplevelse på miljoeportal.dk bedre. Ønsker du ikke at benytte cookies kan disse slås fra i din browser.

Miljøfaglige følgegrupper

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

​​​​​​​​Danmarks Miljøportal har fem miljøfaglige følgegrupper til at understøtte arbejdet med udvikling af Danmarks Miljøportal. Følgegrupperne dækker fagområderne Areal, Grundvand, Jord, Natur (inkl. rotter) og Overfladevand (inkl. punktkilder og badevand).


Se medlemmerne i de miljøfaglige følgegrupper

​Obs! De miljøfaglige følgegrupper kan ikke hjælpe med konkrete tekniske problemer - der skal du kontakte miljøportalens support​


 

Den miljøfaglige følgegruppe for Arealinformation: 

​​​​​Bente Neerup (formand)
Hjørring Kommune bente.neerup@hjoerring.​dk
​​​Lennart Christoffersen
KL
lech@kl.dk
Michael Gottlieb
NaturErhvervstyrelsen, 
Miljø- og Fødevareministeriet migo@naturerhverv​.dk
Allan Kristensen
Miljøstyrelsen
Miljø- og Fødevareministeriet
allkr@mst.dk
​​Poul Haugaard
Region Nordjylland
ph@rn.dk
​ 
​Birgit Bisgaard
Region Midtjylland
Birgit.Bisgaard@RU.RM.DK​

 
 ​

Den miljøfaglige følgegruppe for natur og rotter: 

Ann Ammitzbo (formand)
Skive Kommune
anao@skivekommune.dk
Eva Christensen
Favrskov Kommune
evch@favrskov.dk​ 
Peter Witt
Varde Kommune
pwit@varde.dk
Lene Schelde Damgaard
Sønderborg Kommune (Suppleant)
ledg@sonderborg.dk
Gitte Silberg Poulsen 
Miljøstyrelsen,
Miljø- og Fødevareministeriet
gsp@mst.dk​​
Kristian Kjeldsen
Miljøstyrelsen,
Miljø- og Fødevareministeriet
krkje@mst.dk
​Peter Riis Hansen
Region Sjælland
prhan@regionsjaelland.dk​ ​
Lars Kaalund
KL (observatørstatus)
laka@kl.dk



Den miljøfaglige følgegruppe for grundvand:

Per Schriv​er (formand)
Miljøstyrelsen,
Miljø- og Fødevar​eministeriet
persc@mst.dk
Anne Christine Duer
Miljøstyrelsen,
Miljø- og Fødevareministeriet
ancdu@mst.dk
Dani Mikkelsen
Frederikssund Kommune
dmikk@frederikssund.dk
​Thomas Jakobsen
Egedal Kommune
thomas.jakobsen​@egekom.dk
Poul Haugaard
Region Nordjylland
ph@rn.dk
​Joachim Krøyer Mahrt
Region Hovedstaden
joachim.kroeyer.mahrt@regionh.dk
​Torben Wandall
Miljøstyrelsen,
Miljø- og Fødevareministeriet
towan@mst.dk
Martin Hansen
GEUS (associeret medlem)
mh@geus.dk
Niels Philip Jensen
(observatørstatus)

KL
npj@kl.dk



Den miljøfaglige følgegruppe for overfladevand, punktkilder og badevand: 

Flemming​​ Nørgaard (formand)
Miljøstyrelsen,
Mi​ljø- og Fødevareministeriet
flnoe@mst.dk
Jan Grandahl
Miljøstyrelsen,
Miljø- og Fødevareministeriet
jagra@mst.dk
Morten Hundahl
Syddjurs Kommune
mhp@syddjurs.dk
​Søren Brandt
Herning Kommune
ngosb@herning.dk
Hans Christian Ries
Region Syddanmark
hans.christian.ries​@regionsyddanmark.dk
Lisbeth Nielsen (suppleant)
Miljøstyrelsen,
Miljø- og Fødevareministeriet
linie@mst.dk
​​Martin Bruun (suppleant)
Vordingborg Kommune
mbru@vordingborg.dk
Jørgen Jørgensen (suppleant)
Viborg Kommune
jojo@viborg.dk
Niels Philip Jensen 
(observatørstatus)

KL
npj@kl.dk
 

Den miljøfaglige følgegruppe for jord: 

John Ryan Pedersen (formand​)​​
Region ​Midtjylland
john.ryan@ru.rm.dk
Marianna Engberg Pedersen
Region Hovedstaden
marianna.engberg.pedersen@regionh.dk
Peter Erfurt
Haderslev Kommune
perf@haderslev.dk
Tina Nørby Rømer
Glostrup Kommune
tina.romer@glostrup.dk
​Ole Kiilerich
Miljøstyrelsen,
Miljø- og Fødevareministeriet
oki@MST.DK​
Nanna Linn Jensen
Miljøstyrelsen,
Miljø- og Fødevareministeriet
nalje@mst.dk
​​Mads Andersen
Aarhus Kommune (suppleant)
​madsa@aarh​us.dk
Lars Kaalund
(observatørstatus)

KL
laka@kl.dk
​ ​